13 lat w Gminie Międzyrzec Podlaski
Zespół powstał w 2007 roku po zakończeniu warsztatów, na których dzieci uczyły się śpiewu pieśni i przyśpiewek ludowych, nauki wicia wieńca dożynkowego i wianków na oktawę Bożego Ciała. Warsztaty przeprowadzone zostały w 2006 roku w ramach projektu „Pielęgnujemy tradycję i kulturę ludową”. Podczas drugiej edycji tegoż projektu (2010 r. – 2011 r.) dzieci brały udział w warsztatach nauki tańca ludowego. Od początku istnienia zespołem kieruje Zofia Nestorowicz, której życiową pasją jest folklor podlaski . Na akordeonie przygrywa Aleksander Szmidt. Próby odbywają się raz w tygodniu w Domu
Ludowym w Zaściankach. Dzieci nie tylko śpiewają ale również prezentują rodzime obrzędy i tradycje. W zespole występują dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat. Swoimi występami zespół uświetnia imprezy okolicznościowe na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski jak i poza nią. Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka” jest obecnie „perełką” naszej gminy w skład którego wchodzi:
Wiktor Nestorowicz, Aleksandra Rykała, Lucyna Rykała, Zuzia Stefaniuk, Milena Sawczuk, Karolina Sawczuk, Weronika Domańska, Amelia Jaszczuk, Dawid Jaszczuk, Gabriela Pawłowicz, Wiktoria Ewa Nasiłowska, Zofia Nestorowicz, Aleksander Szmidt.
ZESPÓŁ LUDOWY „LEŚNE ECHO” Z ZAŚCIANEK
Zespół „Leśne Echo” powstał w styczniu 2006 roku, a założyły go Ewa Nasiłowska oraz Urszula Flis. Do zespołu szybko dołączyły inne osoby pragnące śpiewać. Zespołem nieprzerwanie kieruje Wiktoria Ewa Nasiłowska, która także gra na bębenku. O oprawę muzyczną dba Aleksander Szmidt, grający na akordeonie. Próby zespołu odbywają się raz w tygodniu w Domu Ludowym w Zaściankach. Obecnie w zespole występuje 10 osób. Zespół wykonuje pieśni biesiadne, religijne, patriotyczne, kolędy. Ewa Nasiłowska pisze teksty piosenek do znanych melodii, które później zespół wykonuje podczas różnych imprez i uroczystości. „Leśne Echo” posiada jednocześnie w swoim repertuarze przedstawienia i obrzędy, które w niesamowity sposób ukazują dawne życie na wsi. Przedstawienia te przyciągają rzesze widzów i są dobrą lekcją dla dzieci i młodzieży. W 2008 roku zespół otrzymał nagrodę za krzewienie kultury ludowej od Marszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego. Ponadto, członkinie zajmują się innymi formami podtrzymywania tradycji: wiją palmy wielkanocne, ozdoby z bibuły i słomy, wyklejanki z papieru, haftują. Zespół ma na swoim koncie występ z okazji świąt Bożego Narodzenia w telewizji publicznej na kanale TVP1, gdzie wraz z dziecięcym zespołem „Hreczka” śpiewał i opowiadał o tradycjach bożonarodzeniowych rodzimej ziemi. Dziennikarze wraz z ekipą TVP gościli również w
Gminie Międzyrzec Podlaski, gdzie zbierali materiał do świątecznego nagrania. W zespole występują:
Wiktoria Ewa Nasiłowska, Zofia Nestorowicz, Justyna Kowalczuk- Lesiuk, Urszula Flis, Eugenia Cap, Salwina Samociuk, Henryka Tymoszuk, Jolanta Osiej, Irena Nikończuk, Tadeusz Sawczuk, Aleksander Szmidt.
ZESPÓŁ LUDOWY „SAMI SWOI” Z TŁUŚĆCA
Zespół „Sami Swoi” powstał w 2010 roku jako pokłosie dożynek Gminnych w 2009 r. w Tłuśćcu. Przewodniczy mu Maria Bogucka, a oprawę muzyczną zapewnia Tadeusz Sójka (akordeon). Bogaty repertuar zespołu obejmuje piosenki biesiadne, patriotyczne, kolędy i pastorałki. Obecnie zespół liczy 11 osób. „Sami Swoi” biorą udział w wielu gminnych uroczystościach i imprezach, a ich występy zawsze spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności. Ich próby odbywają się co tydzień w budynku filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Tłuśćcu. Zespół wije wieńce dożynkowe, palmy wielkanocne, wykonuje ozdoby świąteczne. Ponadto, współdziała ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Tłuściec. Zespół cyklicznie organizuje imprezę ”Jesienne Spotkanie z Piosenką” w Tłuśćcu, podczas którego prezentują się zaprzyjaźnione zespoły z regionu, jak również zespoły z Gminy Międzyrzec Podlaski. W zespole występują:
Krystyna Baj, Elżbieta Baj, Maria Bogucka, Halina Łaziuk, Bożena Leszczuk, Jadwiga Nieroda, Danuta Gruszczyńska, Maria Michaluk, Bożena Mikołajczuk, Halina Nejranowska, Agata Sidorczuk, Józef Leszczuk, Tadeusz Sójka.
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „ALE BABY” I KAPELA LUDOWA Z BEREZY
Zespół Śpiewaczy „Ale Baby” i kapela ludowa z Berezy istnieje już 23 lata. Inicjatorką powstania zespołu była Teresa Zofia Byczyk, która od 27 lat pełniła funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Berezie i to ona zaproponowała członkiniom Koła – oprócz przygotowywania smakołyków – wspólne śpiewanie. Cztery panie już wcześniej występowały w trakcie Dożynek Gminnych, a akompaniował im Jan Giersz. Nowopowstały zespół zadebiutował jesienią 2001 roku podczas uroczystego otwarcia po generalnej przebudowie Domu Ludowego w Berezie. Zespołem kierowała również Teresa Nikończuk, a
obecnie przewodzi mu Krystyna Kędzierska. O oprawę muzyczną dba kapela w składzie: Jan Giersz – akordeon, Franciszek Sawczuk – skrzypce, Henryk Matejek – saksofon, Edward Mikołajczuk – bębenek, Marek Brodawka – akordeon. Próby zespołu odbywają się raz w tygodniu w budynku punktu bibliotecznego bądź w remizie w Berezie. Zakres działalności zespołu obejmuje śpiew, muzykę oraz obrzędy. Repertuar jest bardzo bogaty w pieśni ludowe, pieśni okolicznościowe i strażackie oraz kolędy. Zespół wraz z kapelą oprócz grania i śpiewania wyróżnia się tym, że wije piękne wieńce dożynkowe, których dowodem są rokrocznie zajmowane miejsca i przyznawane wyróżnienia. Od początku swojego istnienia, zespół śpiewaczy „Ale Baby” z kapelą ludową z takim samym zaangażowaniem uczestniczą
w życiu społeczno-kulturalnym gminy, powiatu i województwa. Są ozdobą wszystkich uroczystości i imprez oraz naszą wizytówką w regionie. Obecny skład zespołu i kapeli:
Krystyna Kędzierska, Barbara Tchórznicka, Maria Rabek, Danuta Romaniuk, Zofia Stepulak, Teresa Sawczuk, Zofia Kozłowska, Zofia Matejek, Monika Sawczuk, Franciszek Sawczuk, Henryk Matejek, Edward Mikołajczuk, Krzysztof Mikołajczuk, Marek Brodawka, Jan Giersz.
ZESPÓŁ LUDOWY „ECHO” Z PRZYCHÓD
Początki historii zespołu „Echo” sięgają 1986 roku – zespół powstał wówczas w ramach działającego w Przychodach Koła Gospodyń Wiejskich. Impulsem do utworzenia zespołu była chęć zaprezentowania wsi podczas Dożynek Gminnych w Przychodach. Jego działalność była bardzo aktywna. To spowodowało, że przez jakiś czas w Przychodach działał też młodzieżowy zespół pieśni i tańca. Występy obydwu zespołów można było podziwiać na dożynkach czy też innych uroczystościach. Pomimo późniejszego okresu uśpienia, zespół nie uległ likwidacji i ponownie na początku lat 90- tych rozpoczął swoją aktywną działalność. Kierownikiem zespołu jest Pelagia Teresa Pawlikowska. Obecnie zespół „Echo” liczy 10 osób. Próby odbywają się raz w tygodniu w świetlicy po byłej Szkole Podstawowej w Przychodach. Zespół wykonuje zapomniane już niekiedy pieśni ludowe. Oprócz śpiewu, zespół specjalizuje się w przygotowywaniu potraw regionalnych oraz stoisk z rękodziełem promujących gminę, a także wiciu przepięknych wieńców dożynkowych, czego dowodem są wysoko zajmowane miejsca w konkursach. Obecnie w zespole występuje:
Pelagia Teresa Pawlikowska, Zofia Pasko, Zofia Wiśniewska, Teresa Kaczanowska, Bogumiła Śmieciuch,
Małgorzata Gaszewska, Lucyna Jadwiga Grzeszyk, Maria Jędruchniewicz, Teresa Nikończuk, Lech Mazur.
ZESPÓŁ LUDOWY „JUTRZENKA” Z KAPELĄ „RETRO” Z ROGOŹNICY
Zespół Ludowy „Jutrzenka” powstał w 2005 roku. Założycielką zespołu była Bogusława Małek. Od 2018 r. kierownikiem zespołu jest Halina Lesiuk. O oprawę muzyczną dba: Zdzisław Iwaniuk – akordeon, Henryk Bogucki – bębenek, Władysław Nazaruk – tamburyno, Jerzy Panasiuk – saksofon, Wiesław Lecyk – akordeon. W dorobku artystycznym zespołu znajduje się wiele pieśni tradycyjnych, biesiadnych, kolęd i pastorałek. Zespół aktywnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach mających miejsce w gminie i powiecie bialskim. „Jutrzenka” ma na swym koncie wyśpiewane nagrody na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej oraz konkursie powiatowym pieśni patriotycznej w Tucznej. Ponadto, kapela „Retro” koncertuje również przy okazji różnych festynów, jubileuszy, biesiad, uroczystości rodzinnych oraz spotkań seniorów i emerytów. Obecnie zespół liczy 14 osób:
Halina Lesiuk, Krystyna Baj, Krystyna Chwedoruk, Marzanna Sawczuk, Teresa Męczyńska, Krystyna Harasimiuk, Bożena Kusznieruk, Anna Kusznieruk, Kazimiera Harasimiuk, Zdzisław Iwaniuk, Henryk Bogucki, Władysław Nazaruk, Jerzy Panasiuk, Wiesław Lecyk.
GMINNY OŚRODEK KULTURY W MIĘDZYRZECU PODLASKIM Z/S W WYSOKIM
Wysokie, ul. Rudnicka 36
21-560 Międzyrzec Podlaski
Sekretariat: 531-929-507
Dyrektor: 500 -370 -763
sekretariat@gokmiedzyrzec.pl
GODZINY PRACY SEKRETARIATU I ŚWIETLIC
Sekretariat w Wysokim:
od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00
Świetlice GOK: przejdź do sekcji KONTAKT